Jak urządzić jadalnię?

by Bartek
Jak urządzić jadalnię?

Rozumienie pojęcia „jadalnia” jako osobnego pomieszczenia jadalnego dawno już straciło na swojej aktualności. Termin jadalnia posiada dzisiaj tyle znaczeń, ile jest właścicieli mieszkań. W obecnych czasach bardzo chętnie przyłączamy jadalnię do salonu lub kuchni, wyznaczając w nich pewną strefę do spożywania posiłków. Jak urządzić jadalnię w taki sposób, by wpasowała się w nasze potrzeby? Na dobrze urządzone i przytulne wnętrze składa się wiele składników.

W jaki sposób urządzić jadalnię?

Choć wydawać by się mogła nieco wymijająca, odpowiedź na to pytanie brzmi następująco: jadalnię urządzić należy w taki sposób, by odpowiadała wszystkim naszym potrzebom. Większość błędów popełnianych podczas aranżacji jadalni wynika z nieodpowiedniego przewidzenia potrzeb i niewystarczającego rozeznania w dostępnych możliwościach. Zanim przystąpimy do próby aranżacji wnętrza przeznaczonego na jadalnię, zastanówmy się najpierw nad tym, jakie są nasze oczekiwania względem tego pomieszczenia. Odpowiedź na to, jak i również na inne pytania pozwoli nam zbliżyć się do ustalenia, jak dużą powierzchnię na pomieszczenie jadalne musimy przeznaczyć, jak bardzo odrębna będzie nasza jadalnia od innych pomieszczeń w domu i w jakiej jego części powinna się ona znajdować. Możliwość wydzielenia na jadalnię osobnego pomieszczenia jest przywilejem bardzo niewielu osób. Jadalnia znajdująca się w oddzielnym pomieszczeniu, by być funkcjonalną, powinna odznaczać się dużą powierzchnią, aby móc pomieścić w sobie stół z blatem o dużej powierzchni, a jednocześnie by wciąż można było dookoła niego wygodnie przejść. Jadalnia tego typu spełni wymagania dużej rodziny, która przykłada ogromną wagę do spożywania wspólnych posiłków, a także często urządza wystawne kolacje dla dużej liczby gości. Większość z nas podejmuje jednak decyzję o połączeniu jadalni z salonem lub z kuchnią.

Jadalnia w kuchni

Połączenie jadalni z kuchnią zdaje się być rozwiązaniem wręcz idealnym dla rodzin, które lubią przebywać ze sobą nawet w czasie, w którym każdy domownik zajmuje się czymś innym. Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest to, że przygotowanych dań nie musimy transportować nigdzie daleko, jak i również to, że wszystko czego aktualnie potrzebujemy, mamy na wyciągnięcie naszych rąk. Inną zaletą jest łatwość w utrzymaniu porządku – kuchnię i jadalnię możemy sprzątać równocześnie. Jednak do tego typu rozwiązania niestety potrzebna jest dość duża przestrzeń. Niektórych również zniechęcać może widok brudnych naczyń. Nie każdy w związku z tym zdecyduje się na przyjęcie gości w pomieszczeniu kuchennym.

Jadalnia w salonie

Przestrzeń jadalna połączona z salonem jest wyborem dla tych, którzy poszukają nieco większej wyjątkowości podczas spożywania wspólnych posiłków. Takie rozwiązanie posiada podobną co jadalnia połączona z kuchnią zaletę – funkcję jadalną stołu w wygodny sposób połączyć można z innymi jego funkcjami. Jednak w tym przypadku nie tak łatwo jest uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków, a przenoszenie naczyń wymaga od nas nieco większego wysiłku.

Jakie meble wybrać?

Aranżacja jadalni powinna nawiązywać stylistycznie do pomieszczenia, do którego przynależy. Nie równa się to jednak stwierdzeniu, że wszystko musi być dokładnie w tym samym stylu albo należeć do tej samej serii. Warto jednak choć w minimalnym stopniu zadbać o to, by aranżację obu stref funkcjonalnych łączyły ze sobą główny rys stylistyczny oraz spójna kolorystyka. Podczas panowania zakupu mebli do jadalni warto zapoznać się z ofertą marki Black Red White – największej w Polsce grupy meblarskiej, niezawodnego producenta i dystrybutora mebli oraz artykułów niezbędnych do wyposażenia wnętrz. Firma Black Red White posiada w swojej ofercie jeden z najbogatszych asortymentów meblowych i wnętrzarskich na rynku. Ich ofertę mebli i dodatków można znaleźć w salonach meblowych na terenie całej Polski.

W czasie aranżacji pomieszczenia jadalnego w pierwszej kolejności skupmy się na tym, co jest dla nas najważniejsze. Na początku dobierzmy stół, krzesła, oraz rodzaj oświetlenia. Odpowiedzmy sobie na pytanie o to, jak duża powierzchnia stołu będzie nam potrzebna. Stół zbyt mały będzie nas irytował, za duży zaś bardzo łatwo zastawimy mnóstwem niepotrzebnych rzeczy i będzie on zajmował miejsce, które można by było lepiej wykorzystać nieco lepiej. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego zestawu krzeseł, uwzględnijmy w naszym wyborze kwestię tego, kto i jak długo będzie na nich siedział. Pozwoli nam to w szybki sposób ustalić, jak istotna będzie ich wygoda i jak wysokie powinny być siedziska. Dla osób starszych przydadzą się być może również i podłokietniki. Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno uwzględniać dostęp do światła dziennego, czas, który spędzimy przy stole już po zachodzie słońca, umiejscowienie innych źródeł sztucznego światła w mieszkaniu i ich temperaturę barwową. Nie należy również przesadzać z mocą światła – musi być w sam raz.

Related Posts

Leave a Comment