Jak urządzić jadalnię z meblami Mebin?

by Bartek

Mówiąc o jadalni większość osób ma na myśli duży stół i wygodne krzesła. Bez cienia wątpliwości jest to podstawowe wyposażenie tego pomieszczenia, aczkolwiek nie jedyne. Przyda się także funkcjonalna witryna lub komoda, w której można schować okazjonalną zastawę, sztućce czy obrusy. Urządzając jadalnię warto zainteresować się meblami Mebin – to niebanalne i oryginalne propozycje, dzięki którym jadalnia będzie nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim niepowtarzalna pod względem estetycznym.

Stół – dlaczego jest ważny?

Jadalnia to nie tylko miejsce, w którym spożywa się posiłki. Często przyjmowani są w niej goście, sprawdza się także podczas uroczystości rodzinnych, a nawet… jako miejsce do odrabiania lekcji czy wykonywania obowiązków zawodowych. Nic więc dziwnego, że obowiązkowym elementem wyposażeniowym jest wygodny i funkcjonalny stół. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że stanowi on swego rodzaju centrum dowodzenia armii – bez niego ani rusz. Wielkość i kształt stołu to przede wszystkim kwestia gustu, choć równie istotny jest metraż pomieszczenia. Poszukując odpowiedniego modelu warto zainteresować się meblami Mebin, wśród których nie brak ciekawych propozycji do jadalni.  

Zasadniczo stół jest umieszczany w centralnej części jadalni – rozwiązanie to jest wygodne i efektowne jednocześnie. Wielkość i kształt stołu to przede wszystkim kwestia indywidualnego gustu, nie mniej jednak nie może być on ani zbyt duży, ani mały. Dobrym pomysłem są modele rozsuwane, w których wielkość blatu można dostosować do aktualnych potrzeb.

W mniejszych jadalniach sprawdzają się przede wszystkim rozwiązania klasyczne, czyli stoły prostokątne lub kwadratowe, propozycje okrągłe i owalne wymagają znacznie więcej przestrzeni, dlatego też adresowane są głównie do dużych, przestronnych jadalni.

Krzesła – estetyka, wygoda, ergonomia

Dopełnieniem stołu są krzesła. Można je kupować osobno lub w komplecie. Ciekawe propozycje, zarówno stylowe, jak i nowoczesne, można znaleźć w ofercie mebli Mebin. Wydawać się może, ze najlepszym rozwiązaniem jest komplet – nie trzeba wówczas zastanawiać się, czy stylistyka stołu współgra z estetyką krzeseł. Nie brak jednak zwolenników indywidualnego łączenia poszczególnych elementów meblowych – jest to praktykowane przede wszystkim przez osoby, które posiadają stół i chcą dokupić krzesła lub potrzebują niestandardową ilość krzeseł. Ważne jest także to, aby stół i krzesła współgrały z ogólnym charakterem jadalni – umieszczanie w nowoczesnym wnętrzu stylowego kompletu może sprawić, że aranżacja będzie chaotyczna i nieciekawa.

Kolejną kwestią jest ergonomia i wygoda siedzenia. W tym przypadku należy sprawdzić wysokość krzesła względem stołu – siedzisko powinno umożliwiać swobodne poruszanie nogami, natomiast zadaniem oparcia jest zapewnienie komfortu podczas siedzenia. Z praktycznego punktu wiedzenia lepszą opcją są modele tapicerowane. Co prawda utrzymanie ich w czystości wymaga nieco więcej wysiłku, ponadto większość materiałów obiciowych jest podatna na plamy i zabrudzenia, jednak pod względem użytkowania nie mają sobie równych.

Funkcjonalny kredens w jadalni

Obrusy, serwetki, sztućce, a nierzadko okazjonalna zastawa to rzeczy, które najwygodniej przechowywać w jadalni. Niezastąpiony w tej kwestii okazuje się pojemny kredens, najlepiej ze szklaną witryną, w której można umieścić elegancki serwis kawowy lub komplet filiżanek. Warto pamiętać, że przeszklenia optycznie powiększają jadalnię, podkreślając jej estetyczną oryginalność. Ciekawe efekty wizualne zapewnia oświetlenie ledowe, stanowiące część dekoracyjną wspomnianego mebla.  

Related Posts

Leave a Comment