Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Jaki model wybrać?

by Bartek

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Przed tym dylematem staje większość osób, które urządzają łazienkę. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, które należy dokładnie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jaką wannę kupić? Podpowiadamy.

Wanna wolnostojąca – zalety i wady

Wanny wolnostojące ponownie powróciły do łask. Dostępne w różnych kształtach i kolorach nadają wnętrzu luksusowego charakteru, a przy tym są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. To doskonały wybór w przypadku łazienek w stylu nowoczesnym, klasycznym, glamour oraz vintage. Jedną z wielu zalet modeli wolnostojących jest ich szybki i bezproblemowy montaż, który nie wymaga wykańczania i obudowy wanny np. płytkami ceramicznymi. Zakup takiej wanny pozwala także na kreatywne wykorzystanie przestrzeni – można ją ustawić np. w sypialni, zyskując tym samym ekskluzywny pokój kąpielowy.

Niestety wanny wolnostojące to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się wyłącznie przestronnych łazienkach. Choć prezentują się one bardzo elegancko i gustownie, to warto pamiętać o tym, że tego rodzaju wanny są z reguły dosyć duże, masywne i ciężkie, przez co nie są polecane do małych wnętrz. Dla wielu dużym minusem będzie również ich wysoka cena.

Wanna zabudowana – zalety i wady

Modele wanien przeznaczone do zabudowy to uniwersalne i ponadczasowe uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie w każdej łazience – zarówno dużej, jak i małej, bez względu na wybrany styl aranżacyjny. Wanny zabudowane pozwalają na efektowne i funkcjonalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni, co jest szczególnie ważne w przypadku aranżacji niewielkich pomieszczeń. W stosunku do modeli wolnostojących są one zdecydowanie tańsze. Co więcej, dzięki mniejszym gabarytom oraz idealnie gładkiej powierzchni są o wiele łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Jeżeli chodzi o wady wanien zabudowanych, to zaliczamy do nich przede wszystkim bardziej skomplikowany i czasochłonny montaż. Dla niektórych minusem może okazać się również dosyć prosta estetyka wykończenia oraz brak możliwości ulokowania wanny w dowolnym miejscu.

Jaką wannę wybrać? Wolnostojącą czy zabudowaną?

Wybór wanny jest kwestią bardzo indywidualną. Zarówno wanny wolnostojące, jak i modele zabudowane mają swoje zalety i wady. Na podjęcie ostatecznej decyzji wpłynie więc wiele różnych czynników, takich jak np. wielkość łazienki, charakter aranżacji, osobiste preferencje oraz budżet przeznaczony na zakup nowej wanny.

Related Posts

Leave a Comment