Kinkiety zewnętrzne oraz wewnętrzne – kompleksowy system oświetleniowy

by Bartek

Nowoczesny dom jest funkcjonalny, wygodny, zadbany, estetyczny wizualnie i przede wszystkim zapewnia mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Jeśli więc chcemy, aby nasze domostwo posiadało właśnie takie cechy, musimy zadbać o odpowiedni system oświetleniowy. Żyrandole oraz lampy wiszące do salonu, lampki nocne, biurowe czy stojące to niezbędne elementy wyposażania. Jednak niezwykle przydatnym rodzajem lamp są również kinkiety. Dzielimy je na zewnętrzne oraz wewnętrzne, co oznacza, że pomagają nam oświetlić więcej niż tylko pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest zatroszczenie się o to, aby rozmieścić funkcjonalne i eleganckie kinkiety we wszystkich miejscach, które wymagają doświetlenia. Poniżej przedstawiamy więcej informacji o kinkietach zewnętrznych i wewnętrznych oraz zadań, jakie spełniają w domu i na zewnątrz.

​Kinkiety zewnętrzne i wewnętrzne – czym się charakteryzują?

Kinkiet jest znany ludzkości od setek lat, jednak niekoniecznie w takiej formie, w jakiej widujemy go dzisiaj. Dawniej były to lampy oliwne lub świeczniki naścienne, podczas gdy dziś spotykamy się z nowoczesnymi kinkietami, które często posiadają również ciekawe funkcje takie jak ruchomy stelaż albo czujnik ruchu. Wewnętrzne modele służą do tego, aby oświetlać budynek od środka, natomiast kinkiety zewnętrzne montowane są na elewacjach domów czy w altanach ogrodowych. Bardzo często tego typu lampy przybierają atrakcyjne wizualnie formy i mogą zostać dopasowane do stylistyki wnętrz.

​Kinkiety zewnętrzne – zastosowanie

Warto pamiętać, że dom wymaga prawidłowego oświetlenia nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Od tego może bowiem zależeć nasze bezpieczeństwo. Kinkiety zewnętrzne są niezbędne, jeśli nie chcemy narażać się na nieszczęśliwy wypadek wracając do domu po zapadnięciu zmroku. Sprawiają również, że letni wieczór spędzony na werandzie czy na balkonie jest znacznie przyjemniejszy. Oprócz tego oświetlenie zewnętrzne pomaga odstraszyć potencjalnych włamywaczy, którzy będą obawiać się, że zostaną zauważeni przez naszych sąsiadów. Kinkiety mogą także spełniać funkcję dekoracyjną, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na stylizowany model. Popularne są szczególnie te lampy, które przypominają uliczne latarnie w stylu retro.

​Kinkiety wewnętrzne – zastosowanie

Wewnątrz domu kinkiety służą najczęściej jako oświetlenie uzupełniające. Nie oznacza to jednak, że ich rola jest mniej ważna niż w przypadku lamp wiszących. Doświetlają one te miejsca, które chcemy wyeksponować, sprawdzają się w holach i korytarzach, a także pomagają stworzyć wyjątkowy klimat w pomieszczeniu. W kuchni mogą służyć za dodatkowe źródło światła, jednocześnie nie zajmując przestrzeni roboczej, a w sypialni pomogą uspokoić zmysły przed pójściem spać.

​Kinkiety zewnętrzne i wewnętrzne – jak wybrać?

Czym się kierować przy wyborze kinkietów do naszego domu? Po pierwsze warto jest wybrać dobrą markę. Niekoniecznie trzeba korzystać z usług zagranicznych producentów, gdyż na polskim rynku funkcjonuje wiele ciekawych firm. W śród nich na przykład Kaja Oświetlenie, Nowodvorski, TK Lighting czy Lemir. Kolejną kwestią, na którą powinno się zwracać uwagę, jest spójność z wystrojem naszych wnętrz lub ze stylem architektonicznym budynku. Dzięki temu efekt estetyczny z pewnością nas zadowoli. Dobrze jest również śledzić najnowsze praktyczne udogodnienia oraz ekologiczne rozwiązania np. czujnik ruchu czy kinkiety wykorzystujące energię słoneczną.

Related Posts

Leave a Comment