Jak urządzić kuchnię?

by Bartek
Jak urządzić kuchnię?

Zanim podejmiesz się projektowania pomieszczenia kuchennego, należycie rozważ wszystkie swoje potrzeby. W jaki sposób chcesz urządzić swoją kuchnię? Co jest dla Ciebie najważniejsze? Czy Twoja kuchnia jest duża, czy należy raczej do tych mniejszych pomieszczeń? Jaki spośród wszystkich dostępnych stylów wnętrzarskich najbardziej Ci odpowiada?

Jak urządzić kuchnię – praktyczne porady

Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych do zaprojektowania pomieszczeń. Niewielu z nas tak naprawdę wie, w jaki sposób zaprojektować kuchnię, by była pomieszczeniem funkcjonalnym i przytulnym, a przygotowywanie w niej posiłków było rozplanowane dobrze i wygodnie. Pamiętajmy, że warto czasem skorzystać z pomocy profesjonalistów. Już na etapie projektu otrzymamy wtedy wizualizację swojego pomieszczenia i od razu będziemy wiedzieć, czy zaprojektowana w taki właśnie sposób kuchnia w pełni sprosta naszym wymaganiom. Jeśli jednak podejmiemy się urządzenia naszej kuchni samodzielnie, największą uwagę zwróćmy na właściwe rozmieszczenie przyłączy gazu, wody i gniazdek z prądem. Zaplanujmy również kilka dodatkowych gniazd na sprzęty takie jak lodówka, piekarnik czy robot planetarny. Postarajmy się zadecydować, czy wolimy sprzęt AGD do zabudowy, czy raczej bardziej preferujemy ten wolnostojący. Zaplanujmy również ich wygodne rozmieszczenie – to bardzo ważna kwestia. Bogatą ofertę sprzętu kuchennego prezentuje Beko – firma z długoletnimi tradycjami, odznaczająca się doskonałym stosunkiem cen do jakości sprzętu. Produkty tej marki cechują się jednymi z najbardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych na rynku. Firma Beko zawsze dba o to, by produkowane przez nią urządzenia spełniały najwyższe standardy oszczędności energii, co z kolei ma znaczący wpływ na obniżenie wydatków związanych z mediami i w sposób mocno pozytywny przekłada się na nasz domowy budżet. Pamiętajmy o wymiarach funkcjonalnych w kuchni, które pozwolą na jej bezpieczne i wygodne użytkowanie. Wybierzmy kolor frontów, podłóg oraz ścian. Pomyślmy również o zaplanowaniu zabudowy i przemyślmy, czy chcemy posiadać w kuchni miejsce do spożywania posiłków. Postarajmy się również zadbać o kwestię odpowiedniego doboru oświetlenia. Podczas tworzenia aranżacji kuchni, pomyślmy o tym, czy wolimy pomieszczenie zamknięte, czy może raczej pomieszczenie otwarte. Każde z tych rozwiązań posiada zarówno zalety, jak i wady, które należy uważnie rozważyć i uwzględnić. Rozważając projekt kuchni zamkniętej, nie trzeba martwić się o zapachy gotowanych potraw unoszące się po całym mieszkaniu, przeszkodą nie będą również dźwięki pracujących sprzętów. To typ kuchni zdecydowanie łatwiejszy do aranżacji. Jeżeli zaś mamy przed sobą zadanie urządzenia kuchni małej, zdecydujmy się postawić na pomieszczenie otwarte. Taka kuchnia również ma swoje zalety – dzięki odpowiednio dobranej aranżacji pomieszczenie wyglądać będzie o wiele bardziej przestronnie, a gospodarze podczas wizyt gości przez cały czas będą mieli możliwość uczestnictwa w ich rozmowie.

Ergonomia i funkcjonalność

Jeżeli nie weźmiemy pod uwagę pewnych wskazówek, urządzenie kuchni może okazać się mocno karkołomnym zadaniem. Podczas aranżacji wnętrza naszego pomieszczenia kuchennego powinniśmy zadbać o funkcjonalne rozmieszczenie urządzeń. Musimy skupić się przede wszystkim na ciągu roboczym i doborze odpowiednich odległości pomiędzy wszystkimi sprzętami kuchennymi. Właściwie zaprojektowany ciąg roboczy powinien wyglądać następująco:

  • lodówka
  • blat kuchenny o szerokości minimum 30 cm
  • zlew
  • ponownie blat kuchenny
  • kuchenka
  • ostatni kawałek blatu

Musimy również pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu akcesoriów kuchennych w szafkach i szufladach.

Modne rozwiązania

Neutralne tła z ciekawymi akcentami kolorystycznymi, jasne barwy, oraz minimalizm to obecnie jedne z najchętniej wybieranych propozycji podczas urządzania kuchni. Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie również tapety, oraz szkło montowane tuż ponad blatem kuchennym. Stanowią one naprawdę ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kafelków. Dosyć często korzysta się teraz również i z cegły albo betonu architektonicznego. W każdym z dostępnych stylów, projekty aranżacyjne pomieszczeń kuchennych starają się dążyć do maksymalnego uproszczenia form. Ma to na celu głównie ułatwienie sprzątania tego pomieszczenia.

Related Posts

Leave a Comment