W jaki sposób urządzić swoje domowe biuro?

by Bartek
W jaki sposób urządzić swoje domowe biuro?

Zjawisko home office staje się w obecnych czasach coraz bardziej popularne. Rozwój technologii cyfrowych, a ostatnio również i konieczność ograniczenia kontaktów z innymi do niezbędnego minimum sprawiają, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o podjęciu pracy zdalnej.

Pracujący cenią sobie możliwość przeniesienia swoich obowiązków w domowe pielesze. Również i prowadzenie własnej działalności gospodarczej cieszy się teraz wśród nas coraz większym zainteresowaniem. Dla osób, które zawodowo spełniają się w taki właśnie sposób, stworzenie swojego własnego jednoosobowego „biura” w domowym zaciszu staje się więc kwestią absolutnie pierwszoplanową.

Co należy rozważyć podczas urządzania domowego biura?

Aby praca w domu przebiegała w sposób efektywny, miejsce do pracy powinniśmy zaaranżować w taki sposób, by było ono dla nas jak najbardziej wygodne i idealnie dostosowane do naszych potrzeb. Pod uwagę niewątpliwie należy wziąć fakt, iż część z dostępnych rozwiązań sprawdzi się w każdym mieszkaniu, inne zaś niekoniecznie znajdą swoje zastosowanie w mieszkaniu o nieco mniejszym metrażu. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością przestrzeni, warto na urządzenie domowego biura przeznaczyć osobny pokój. Podczas urządzania pomieszczenia, które przeznaczymy na nasze domowe biuro, musimy starannie zaplanować powierzchnię swojego biurka, liczbę oraz rodzaj dostępnych półek, a także – przede wszystkim – jego usytuowanie. Meble przeznaczone do wyposażenia biura, które będzie miało swoje usytuowanie w zupełnie oddzielnym pomieszczeniu, powinny tworzyć spójną i efektowną całość. Wyposażenie przestrzeni biurowej powinno być użyteczne i równocześnie komfortowe. Odpowiedni wybór mebli powinien być dokładnie przemyślany, tak, by nasz domowy gabinet stał się miejscem sprzyjającym skupieniu, a zarazem urządzonym ze smakiem. Warto zwrócić uwagę na ofertę salonów meblowych Agata. Dzięki bogatej ofercie firmy z łatwością skompletujesz wyposażenie swojego domowego biura.

Wybór miejsca

Na urządzenie domowego gabinetu najlepiej jest rozważyć wybór miejsca zacisznego. Ogromną wagę posiada wykreowanie przestrzeni, która będzie sprzyjała naszej koncentracji. Warto więc pomyśleć nad tym, aby nasze domowe biuro znajdowało się w możliwie jak najdalszej odległości od głośnych ciągów komunikacyjnych. Jeżeli służbowe obowiązki wymagają od Ciebie skupienia i ciszy, postaraj się nie urządzać swojego kącika do pracy w pokoju dziennym – panujący tam hałas i ruch będzie skuteczną przeszkodą w wykonywaniu efektywnej pracy. Jeśli jednak nie posiadasz innego wyjścia, miejsce do pracy postaraj się jak najbardziej oddzielić od reszty pomieszczenia – idealnie sprawdzą się w tym celu na przykład ścianka z karton-gipsu czy duży regał, ewentualnie żaluzja lub kotara. Kiedy Twoja praca wymaga od Ciebie prowadzenia dokumentacji czy też posiadania dużej ilości książek, pomyśl o urządzeniu swojego domowego gabinetu w zupełnie osobnym pomieszczeniu. Biurko, czyli najbardziej istotny element wyposażenia biura, najlepiej jest usytuować przodem bądź bokiem do okna – takie działanie zagwarantuje nam, że od ekranu komputera nie będą odbijać się żadne refleksy, a nasza przestrzeń do pracy będzie naprawdę porządnie doświetlona. W przypadku mieszkania nieco mniejszego w szczególny sposób musimy zadbać o to, aby nasze domowe biuro było odpowiednio oddzielone od reszty naszej przestrzeni życiowej. Miejsce do pracy można doskonale oddzielić za pomocą kotary lub swego rodzaju przepierzenia, albo w którymś z pomieszczeń stworzyć specjalną wnękę na minibiurko.

Jakie są warunki sprzyjające efektywnej pracy?

Najprostszym sposobem, w jaki możemy sprawdzić czy nasze domowe biuro urządzone zostało zgodnie z zasadami ergonomii pracy, jest bardzo prosty test. Wystarczy usiąść wygodnie przy biurku i położyć ręce na klawiaturze komputera. Jeżeli nasze stopy leżą płasko na podłodze, a kąt zgięcia kolan i łokci wynosi 90 stopni, to niezawodny znak, że w sposób idealny dostosowaliśmy dla siebie warunki pracy. Czas zająć się innymi rzeczami. W trosce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, warto przemyśleć wyposażenie naszej przestrzeni gabinetowej w rośliny – paprocie produkują dużo tlenu, pelargonie zaś ładnie pachną i odświeżają powietrze. Te dwa aspekty wpłyną pozytywnie na atmosferę pomieszczenia, w którym przyjdzie nam pracować. Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie – lampa biurowa powinna jasno oświetlać przedmioty, na których najczęściej zawieszamy swój wzrok, natomiast optymalną odległością światła od blatu będzie 35-50 cm. Ogromnie ważny jest również właściwy dobór natężenia światła – lampa nie powinna świecić jaśniej od naszego monitora, ani też w żaden sposób razić osoby pracującej przy biurku. Warto sprawdzić ofertę firmy Alfa Sosnowscy – rodzimego wiodącego producenta lamp. Właściwą odległością ekranu od naszych oczu, powinna być odległość wynosząca około 70 cm, zaś górna krawędź monitora musi znajdować się poniżej poziomu naszego wzroku. Powinniśmy także rozważyć wyposażenie naszego domowego gabinetu w przedmioty, które ułatwią nam relaksację – nad biurkiem powiesić możemy plakat ulubionego zespołu lub obraz (nie od dziś wiadomo przecież, że obcowanie ze sztuką niesie pewien rodzaj ukojenia), a w pobliżu miejsca pracy zadbać o usytuowanie drążka lub też maty do ćwiczeń (co pomoże w rozluźnieniu i rozprostowaniu odrętwiałego podczas pracy ciała).

Related Posts

Leave a Comment