Jak wybrać barwę odpowiednią do pomalowania salonu?

by Bartek
Jak wybrać barwę odpowiednią do pomalowania salonu?

W jaki sposób powinniśmy pomalować ściany swojego salonu? Dowolnie! I to w dosłownym znaczeniu tego słowa, ponieważ w odpowiednio zaaranżowanym wnętrzu doskonale obroni się każdy z wybranych przez nas kolorów. Kolorystyka tego pomieszczenia ma naprawdę ogromny wpływ na na odbiór wnętrza i samopoczucie domowników.

Powinna być przemyślana w sposób bardzo skrupulatny i równocześnie na tyle spójna, by wszystkie elementy znajdujące się w jego wnętrzu stanowiły pewną harmonijną całość. Jeśli właśnie planujesz malowanie i zastanawiasz się nad odpowiednim doborem barw, dzięki testerom firmy Dekoral możesz przetestować swoją koncepcję jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jej bogata oferta obejmuje najwyższej jakości farby białe i kolorowe do ścian oraz sufitów, farby fasadowe, emalie do drewna, metalu oraz betonu. Palety kolorystyczne marki to ponad 300 kolorów.

Biel w salonie, czyli postaw na klasykę

Do każdego wnętrza biel wprowadza wrażenie czystości i porządku. Powiększa je optycznie, a spośród wszystkich dostępnych kolorów odbija najwięcej światła. Nad powyższymi atutami warto pochylić się w przypadku, kiedy ma się do czynienia z aranżacją pomieszczenia niewielkiego i bardzo słabo doświetlonego. Producenci farb proponują różne warianty bieli. Bardzo wysoką siłę krycia oraz matowy efekt zapewni lateksowa plamoodporna farba Dekoral Clean&White , która gwarantuje uzyskanie powłoki jednolitej i trwałej, w urzekającym odcieniu śnieżnej bieli. Podobnie jak barwa światła, również i biel może być ciepła lub zimna. Jej odbiór zmienia się także w zależności od pory dnia i natężenia oświetlenia. Wszystko to sprawia, że wbrew powszechnie panującej opinii znalezienie bieli idealnej wymagać będzie od nas nie lada wysiłku. Warto więc zapobiegawczo zaopatrzyć się w próbki i zanim podejmie się decyzję o zakupie całego zapasu farby, należałoby przetestować kilka odcieni bezpośrednio na ścianie.

Uniwersalny i ponadczasowy salon w odcieniach szarości

Kolor szary jest barwą dość uniwersalną. Sprawdzi się idealnie do salonów urządzonych w różnych stylach. Dobierając odcień szarego do naszego salonu, miejmy na uwadze jego nasłonecznienie. Delikatna szarość rozświetli wnętrze pomieszczenia, natomiast jej ciemniejszy odcień nada mu głębi. Szary to kolor nie tylko modny, ale i z reguły bardzo praktyczny. Szarości są barwą uniwersalną i doskonale łączą się z innymi wyrazistymi odcieniami.

Reprezentatywny i modny salon w kolorze granatu

Granat, razem z butelkową zielenią, zapoczątkował z roku na rok przybierającą na sile modę na ciemne i mocno nasycone kolory. Jest to barwa, która napawa spokojem. Jest kojarzona jednoznacznie z autorytetem, siłą, powagą i bezpieczeństwem. Jeśli zechcesz podkreślić reprezentatywny charakter swojego salonu, a jednocześnie zaprojektować pomieszczenie, które sprzyjać będzie odpoczynkowi, granat na ścianach okazać się może wyborem wręcz idealnym.

Salon w zieleni

Zieleń jest jednym z najmodniejszych kolorów tego sezonu. To kolor bliski naturze, symbol spokoju i odnowy, kolor który odpręża i pozwala odpocząć zmęczonym oczom. Może być doskonale łączona z bielą, szarością i resztą neutralnych kolorów. Jej ciemne odcienie uwielbiają wręcz towarzystwo złotych dodatków, natomiast zieleń jasna to idealne tło dla aranżacji w stylu boho. Jednym z najmodniejszych odcieni jest obecnie kojąca i naturalna ciemnozielona barwa Avocado, którą znaleźć możemy w palecie ceramicznych farb do wnętrz Dekoral Home&Style.

Salon w odcieniach błękitu

Błękit, który do tej pory kojarzony był z sypialniami lub pokojami dziecięcymi, pojawia się coraz częściej w naszych salonach. Obecnie w modzie są zwłaszcza jego złamane i przybrudzone odcienie, które sprawiają wrażenie lekkich i romantycznych. Zastosowany w tej właśnie postaci, błękit może być łatwo łączony z innymi barwami, np. z brązem i beżem oraz z granatem.

Jasne odcienie niebieskiego nie są męczące dla wzroku, mają dość neutralny charakter, oraz optycznie powiększają wnętrze pomieszczenia.

Jeżeli wciąż nie masz pewności jakiego dokonać wyboru lub z czym wybrany kolor połączyć, spróbuj przygotować tablicę inspiracji. Zdjęcia i grafiki pasujące do wizji Twojego wymarzonego salonu umieść w jednym miejscu, a później zmieniaj elementy tak długo, aż otrzymasz spójną i zadowalającą Cię koncepcję. Możesz skorzystać również z wizualizera dostępnego na stronie internetowej marki Dekoral. Dzięki niemu za pomocą kilku kliknięć możesz stworzyć realistyczną wizualizację swojego mieszkania w wybranych przez siebie kolorach.

Related Posts

Leave a Comment