Jak prawidłowo skosić teren górzysty?

by Bartek

Koszenie to nieodzowny element pielęgnacji naszej działki i podwórka. Nie jest to trudne zadanie, jeśli teren jest prosty i bez przeszkód. Praca jest nawet przyjemna i relaksująca. Schody pojawiają się, gdy nasza działka stoi na wzgórzu, a teren jest nierównomierny. Koszenie skarp stanowi wyzwanie zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i profesjonalistów zajmujących się architekturą krajobrazu. Istnieje wiele zagrożeń, które mogą spowodować obrażenia operatora, uszkodzenie sprzętu lub jedno i drugie. Bezpieczne koszenie na zboczach zaczyna się od wybrania odpowiedniej kosiarki. Przyjrzyjmy się zatem temu tematowi bliżej.

Przyjrzyj się parametrom terenu

Zanim wybierzesz odpowiedni sprzęt do koszenia swojego trawnika, musisz dokładnie wiedzieć, czego szukasz. Wszystko zależy od tego, jaki teren masz na działce. Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniej maszyny koszącej, weź pod uwagę 3 parametry swojego ogrodu. 

Gradient

Będzie to jeden z najważniejszych wskaźników dotyczących rodzaju kosiarki, której będziesz potrzebować, ponieważ będziesz potrzebować maszyny, która poradzi sobie z pracą bez większego wysiłku.

Nachylenie wzgórza można mierzyć na trzy różne sposoby. Nie ma dobrej lub złej drogi, ale każda metoda ma inną jednostkę miary w oparciu o odległość poziomą i odległość pionową. Jest to zatem kąt oparty na wysokości uzyskanej na odległości poziomej.

Gradient jest zatem mierzony jako obliczenie odległości poziomej i pionowej. Niektóre kosiarki nie są przystosowane do pracy pod dużymi kątami, więc powinieneś wiedzieć, co jest zalecane dla Twojego trawnika.

Wielkość wzgórza

To nie tylko nachylenie, o którym musisz pamiętać. Jeśli jest to duży ogród, musisz wziąć pod uwagę, że będzie to długa i ciężka praca, więc może się okazać, że mocniejsza kosiarka będzie w stanie o wiele łatwiej poradzić sobie z tą pracą. Pchanie kosiarki w górę stromego wzgórza lub kontrolowanie jej podczas jazdy w dół może być bardzo męczące, zwłaszcza jeśli ogród jest duży.

Przeszkody i nierówny teren

Należy również pamiętać o wszelkich przeszkodach lub o szczególnie nierównym terenie. Jeśli masz teren, po którym trudno się poruszać, większe maszyny nie będą tak wydajne w porównaniu do ich mniejszych odpowiedników. 

Jaką kosiarkę wybrać do koszenia terenów górzystych?

Kosiarki pchane i samojezdne powinny być wyposażone w zabezpieczenia, które odłączają ostrze i blokują koła w przypadku poślizgu podczas koszenia. Jeśli Twoja maszyna nie posiada tych funkcji, nie używaj jej do koszenia zboczy. Nie ma potrzeby ryzykować kontuzji.

Pierwszym krokiem podczas koszenia zboczy jest wyznaczenie i pozostanie w strefie bezpieczeństwa sprzętu. Poniżej znajduje się kilka praktycznych zasad, które zwiększą bezpieczeństwo operatora podczas koszenia wzniesień lub zboczy.

Kosiarki pchane

Kosiarki pchane są często najlepszym sprzętem do koszenia wzniesień. W przeciwieństwie do kosiarek samojezdnych stwarzają niewielkie ryzyko przewrócenia. Kosiarki pchane z własnym napędem są łatwiejsze w obsłudze i dlatego zwiększają wydajność pracy.

Operatorzy mogą wymagać specjalistycznego sprzętu na wzgórzach i stokach, które są utrzymywane tylko kilka razy w roku. Standardowe kosiarki pchane przegrzewają się i stwarzają ryzyko uszkodzenia silnika. Dlatego warto wybrać kosiarkę, która jest zwrotna i łatwo nią operować po nierównym terenie, np. kosiarkę spalinową combi 53 SEQ B.  Kosiarka będzie skręcać w dół pochyłości i dobrze poradzi sobie na nierównościach. 

Kosiarki samojezdne

Kosiarki samojezdne zapewniają większy komfort i wygodę — jednak niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że kosiarka samojezdna jest zaprojektowana do danego zadania. Standardowe kosiarki samojezdne są zaprojektowane do bezpiecznej pracy tylko na łagodnych pochyłościach do maksymalnie 15 stopni. Kosiarki o zerowym promieniu skrętu nie nadają się do pracy na zboczach i mogą stać się szczególnie niebezpieczne po przekroczeniu 15 stopni, jeśli trawa jest mokra.

Dobrym sposobem sprawdzenia, czy wzgórze nie jest zbyt strome dla kosiarki samojezdnej, jest cofanie w górę zbocza. Jeśli maszyna traci przyczepność, nie nadaje się do tego zadania. Ponadto koszenie na zboczach na maszynach samojezdnych musi odbywać się w rzędach w górę i w dół zbocza. Koszenie na boki może spowodować przewrócenie się kosiarki.

Najważniejsze przy wyborze sprzętu jest nasze bezpieczeństwo. Jeśli nie jesteś pewny, jaką kosiarkę wybrać skorzystaj z porady doradców Stiga, którzy zawsze chętnie służą profesjonalną pomocą. 

Przy współpracy z melmet.com.pl

Related Posts

Leave a Comment