Jak zrobić szkatułkę z plastiku, drewna, ale i metalu? Super pomysły na wyjątkowe prezenty

by Bartek

Samodzielne wykonanie szkatułki na biżuterie czy inne drobiazgi nie musi być trudne. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, a także materiały. Najłatwiej będzie w przypadku szkatułki z plastiku i metalu, ponieważ są to projekty z cyklu zero waste z wykorzystaniem produktów codziennego użytku, najtrudniej w przypadku drewnianej. Ta ostatnia jest niezwykle czasochłonna. Podpowiemy jak wykonać każdą z nich i jak je można udekorować.

Szkatułka z plastiku – jak ją wykonać?

Do wykonania szkatułki z plastiku będziesz potrzebować: dwie plastikowe butelki, zamek błyskawiczny, igłę, nitkę, nożyk do cięcia, taśmę malarską, serwetki do decoupage, a także klej do plastiku. Dwie butelki muszą być jednakowe, a zamek musi być długości obwodu butelki tuż przy dnie. Na samym początku każdą z butelek oklejasz taśmą malarską w równej długości od dna. Następnie nożykiem równo według tej linii ucinasz denka. W kolejnym kroku trzeba doszyć zamek błyskawiczny do obydwu denek. W zależności od tego jak wysoko utniesz butelki i jaką średnicę wybierzesz, taki rozmiar będzie miała Twoja szkatułka z plastiku. To jeszcze nie koniec bo ozdobimy ją decoupage. Nie jest powiedziane , że jest przeznaczone jedynie do drewna. Oczywiście trzeba wybrać odpowiedni klej termotopliwy, czyli wkład do pistoletu na gorąco, a dokładnie mocny klej do plastiku i krok po kroku przykleić poszczególne fragmenty na szkatułkę. W ten sposób będzie się doskonale prezentować. Można ją jeszcze wyłożyć materiałem wewnątrz czy włożyć do niej gąbkę z otworami na biżuterię.

Szkatułka z metalu – jak ją zrobić krok po kroku?

Świetnym pomysłem na prezent może być także szkatułka wykonana z metalu, ale wcale nie musisz przejść kursu spawacza, aby ją wykonać. My proponujemy znacznie prostsze rozwiązanie, a mianowicie wykorzystanie puszki po słodyczach na szkatułkę na biżuterię. Tutaj potrzebna będzie odpowiednia okleina, którą można wykonać np. z paneli korkowych. W ten sposób powstanie metalowa szkatułka z drewnianym wykończeniem. Oczywiście do jej wykończenia można wybrać też filc, do środka lustro o wielkości dokładnie takiej jak wieko, a także poduszka na biżuterię wykonana z aksamitnego materiału, wypełnionego watą. Na samym początku możemy zająć się wnętrzem szkatułki, a potem przejść do zewnętrznej części. Konieczne będzie przyklejenie, a może i docięcie poszczególnych elementów. Z klasycznym szkłem może być trudno, ale zawsze można wybrać to akrylowe, które znacznie łatwiej będzie dociąć na wymiar wnętrza wieka. Potem wystarczy przykleić je odpowiednim klejem. Przyklejenia będzie wymagał także filc na ściankach bocznych. Użycie aksamitnej poduszki w środku wpisze gadżet w stylistykę glamour. Jej wykonanie będzie bardzo proste, podobnie jak wykończenie szkatułki z zewnątrz materiałem korkowym, zamiast niego można wybrać np. skórę ekologiczną.

Szkatułka z drewna – od zera do bohatera

Czy wiesz, że szkatułkę z drewna od zera wykonasz w 10 krokach? Na samym początku trzeba wyciąć deski na odpowiednią długość. Potem należy sprawdzić czy długość desek jest odpowiednia. Dwie dłuższe powinny mieć 21 cm, a dwie krótsze 14 cm długości. Następnie należy dokonać cięcia wszystkich desek pod kątem 45 stopni. Najpierw należy połączyć deski taśmą krótszymi krawędziami, a następnie odwrócić nałożyć klej na wewnętrzne skośne krawędzie i złożyć łącząc w czterech narożnikach. Tak powstały boki, a następnie należy wymierzyć i wyciąć jeszcze spód i wieko szkatułki. Wieko mocowane jest za pomocą zawiasu taśmowego, przy użyciu wkrętarki, a spód przyklejany klejem do drewna. Można jeszcze wykonać eleganckie wypełnienie ze sklejki, która będzie pokryta materiałem tapicerskim. Oczywiście na każdym etapie przed klejeniem drewno musi być wyszlifowane i zabezpieczone lakierem. Na sam koniec można również użyć lakierobejcy. I tak szkatułka jest już gotowa, chyba, że chcesz jeszcze wykonać grawer, a dokładnie wzór za pomocą szlifierki.

Szkatułka z drewna w wersji z odzysku, czyli udana przeróbka

Szkatułkę można wykonać także w wersji z odzysku. Wystarczy stary model o prostym kształcie okleić dowolnym materiałem. Można ją również ozdobić perełkami, czy też cekinami. Szkatułka drewniana może być oczywiście udekorowana serwetkami. Decoupage naprawdę świetnie się prezentuje.

Oto sposoby na wykonanie szkatułki. Jedne są krótsze, inne dłuższe, jednak każdy zapewnia nietuzinkową dekorację.

Related Posts

Leave a Comment