Kino w salonie – jasne, że tak! Poznaj pomysły i wykorzystaj nasze inspiracje

by Bartek

Aranżując salon w swoim domu, warto szukać takich rozwiązań, które spełnią Wasze oczekiwania. Tutaj nie ma znaczenia, co ktoś inny powie na Waszą aranżację. Liczy się tylko Wasze zdanie. Aż chce się powiedzieć, że jedynym ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wasza wyobraźnia i poczucie estetyki. Ciekawym wyborem jest wykonanie w salonie kina. Czas więc poznać pomysły oraz inspiracje.

Dobre rozwiązania w zasięgu ręki

Jeżeli macie możliwość wykonania kina domowego w osobnym pokoju, to warto z niego skorzystać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by takie kino zrobić w salonie i wcale nie musi mieć ono dużej kubatury. Nie trzeba też montować żadnych paneli dźwiękochłonnych. Otóż bazą będzie tutaj sufit podwieszany, który notabene zapewnia powierzchnię tłumiącą dźwięki, ale też zapobiega ich zniekształceniu. Jego kolejną zaletą jest fakt, iż możecie w nim umieścić oświetlenie. Na pewno dobrze sprawdzą się zastosowanie taśmy LED COB, która przy okazji doda wnętrzu dizajnu, ale o tym za chwilę. Na początek należy więc wykonać podwieszany sufit, który powinien rozciągać się od jednej ściany do drugiej. Można zdecydować się na geometryczny, prostokątny. Teraz czeka Was bardzo ważna rzecz, czyli sufit powinien łączyć się z zabudową z płyty gipsowej, w środku której znajdować się będzie telewizor. Rzecz jasna wielkość jest uzależniona od wielkości Waszego tv. Gdy sufit i zabudowa są gotowe, to można przejść do pomalowania ich i w tym przypadku lepiej wybrać ciemniejszy kolor, który pozwoli Wam stworzyć bardziej klimatyczną przestrzeń. Skoro ten etap już za nami, można przejść do kolejnego.

Wybór oświetlenia się liczy

Strefa kinowa wymaga też wyboru odpowiedniego oświetlenia. W tym przypadku trafnym rozwiązaniem będzie umieszczenie w podwieszanym suficie oświetlenia punktowego LED o małej mocy. Pamiętajcie, że oświetlenie LED ma szereg zalet. Przede wszystkim wyróżnia je długa żywotność, zużywa też naprawdę małą ilość energii, co biorąc pod uwagę ceny prądu na pewno ma duże znaczenie. Ale na tym zalety się nie kończą, bo nie nagrzewa się, co rzecz jasna wpływa na bezpieczeństwo. Polecamy Wam LED w barwie zimnej. W suficie możecie jeszcze zabudować taśmę LED, ale dobrze prezentować się będzie umieszczona w zabudowie TV. Mocna taśma COB LED sprawi, iż Wasz salon, pełniący też rolę sali kinowej, będzie bardziej dizajnerski.

Zestaw podstawowy do kina

Skoro na razie wszystko jest jasne, to czas zastanowić się jak skompletować dobry, acz niezbyt drogi zestaw kina domowego. Największe znaczenie ma telewizor 4k, gdy już go macie możecie dobrać do niego zestaw głośników w systemie dźwiękowym 5.1, a także odtwarzacz DVD albo też Blu-ray. Naszym zdaniem ten drugi jest lepszy. A jeżeli zależy Wam na jeszcze większym zestawie, który zapewni zdecydowanie mocniejszy system dźwiękowy, to system 7.1 i amplituner będą trafnym rozwiązaniem, ale też kosztownym. W myśl zasady, że życie trzeba sobie ułatwiać, a ne utrudniać przydadzą się ulepszenia, wśród których możemy wymienić dekoder satelitarny czy też nagrywarkę oraz serwer CD/DVD. A teraz trzeba tak przeprowadzić pracę, by i efekt estetyczny był na wysokim poziomie. Nie wystarcz więc porozciągać kabli po ścianach, lecz warto schować je w listwach maskujących, ale można wybrać także ścianki kryjące. Kolejnym ważnym elementem jest właściwe rozprowadzenie samej instalacji i jeżeli raczej nie macie pojęcia jak to dobrze zrobić, to skorzystajcie z usług elektryka, który może doprowadzić choćby kable antenowe czy internetowe.

Wygoda – rzecz niezbędna

Wiecie już jak skompletować sprzęt i jakie oświetlenie się sprawdzi, to nie możecie jeszcze zapominać o wybraniu mebli wypoczynkowych. Owszem można zdecydować się na zakup tzw. foteli kinowych, ale takie rozwiązanie jest tylko przydatne, gdy oglądacie tv, ale jednak nie jest maksymalnie wygodne. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem będzie narożnik w literę L. Polecamy taki wyposażony w dodatkowe funkcje. Może to być funkcja masażu czy relaksu, ale też rozkładane podłokietniki czy zagłówki. A jeżeli do tego narożnik ma miejsce na napoje, to jest już idealnie. Lepiej wybrać tapicerowany niż skórzany – taka nasza rada.

Related Posts

Leave a Comment